----
Çanakkale Zaferinin 97.yıldönümünde, Toprakları kanlarıyla sulayıp Vatan yapan, düğüne gider gibi ölüme giden 253.000 şehidimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz…Ruhları şad, mekanları Cennet olsun…

Yıl 1915
18'indeyiz Martın.
Kendine gel biraz!
Pek tekin değildi Çanakkale'nin suyu,
Geçilmez bu boğaz...
Geçilmez bu boğaz...
Bizi
Ne topun yıldırır,
Ne kurşunun.
Çünkü artık
Başladı cengimiz.
Er meydanında bulunmaz dengimiz...
Sen misin Mustafa Kemal'im ileri diyen?
İşte fırladık siperden.
Sırtına yüklenmiş kahraman
Seyit 276 kiloluk mermiyi,
Koşuyor bataryasına ateşler içinden.
Bu mermi denizlere gömecek Elizabet'i Buvet'i...
Yanıyor bugün Anafartalar yanıyor,
Denizler yanıyor,
Dağlar yanıyor.
Zafer bizimdir artık
Düşman zırhlıları batıyor...
Türk'üm,
Muzaffer olarak doğmuşuz bir kere.
Bir karış toprak uğruna Kimimiz şehit oluruz.
Kimimiz gazi.
Hiç değişmez bu yazı.
Dünyada her yer geçilir belki
Lâkin geçilmez Çanakkale Boğazı..

Video Eklenecektir

1 yorum :

 1. Milli Günleri Kutlama Merkez Komitesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Boğaz Şehitliği’nde 18 Mart Pazar günü düzenlenecek tören, saat 10.00’da, protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulmasıyla başlayacak.

  Saygı marşı, saygı duruşu ve saygı atışıyla başlayacak tören İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek. Anma töreni, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan bir subayın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmasının ardından Şehitlik Özel Defteri’nin imzalanmasıyla sürecek.

  Tören, Anıtkabir’e konulmak üzere Boğaz Şehitliği’nden alınan toprağın, Cumhurbaşkanı tarafından, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne teslim edilmesiyle devam edecek. Tören, şehitliğin gezilmesi ve şehit kabirlerine çiçek konulmasıyla tamamlanacak.

  LEFKOŞA

  Çanakkale Şehitleri, Lefkoşa’da Tekke Bahçesi Şehitliği’nde düzenlenecek törenle anılacak.

  Lefkoşa Kaymakamlığı’ndan verilen bilgiye göre, tören saat 08.30’da protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başlayacak.

  Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek tören, şehitlik özel defterinin imzalanması, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Şehit Kızı Seyhan Canbaz’ın ve 1.Piyade Alay Komutanlığı’ndan Üsteğmen Can Yonga’nın günün anlam ve önemini belirten konuşması ardından, şehit kabirlerinin ziyaret edilerek, çiçek bırakılmasıyla sona erecek.

  GİRNE

  Girne Kaymakamlığı’ndan verilen bilgiye göre ise, Girne’deki tören, 18 Mart Pazar günü Karaoğlanoğlu Şehitliği’nde, protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla saat 10.00’da başlayacak.

  Törende, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek., bir askerin yapacağı konuşma ardından, Lapta Yavuzlar Lisesi öğrencisi tarafından şiir okunacak ve şehitliklerin gezilerek kabirlere çiçek bırakmasıyla tören sona erecek.

  GAZİMAĞUSA

  Gazimağusa Kaymakamlığı’ndan verilen bilgiye göre, Gazimağusa yapılacak tören ise saat 10.00’da Çanakkale Şehitliği’nde yer alacak.

  Protokol sırasına göre, çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile başlayacak olan tören, Gazimağusa Merkez Komutanlığı’ndan bir subay, Çanakkale Ortaokulu’ndan bir öğretmenin yapacağı konuşmalar, şiirler ve öğrenci korosunun Çanakkale Türküsü’nü okumasıyla sürecek.

  Tören, şehitler için dua okunması ve şehitliğin gezilmesiyle son bulacak.

  GÜZELYURT

  Çanakkale Şehitleri 18 Mart Pazar günü Güzelyurt ve Lefke’de de anılacak.

  Güzelyurt Kaymakamlığı’ndan verilen bilgiye göre, Güzelyurt’ta, Kaymakamlık karşısındaki Atatürk Anıtı’nda yer alacak tören saat 09.00’da protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayacak.

  Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam edecek törende, bir subay tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak ve Şehit Turgut Ortaokulu öğrencisi Erdoğan Taşkurt tarafından şiir okunacak.

  İSKELE

  Çanakkale şehitleri 18 Mart Pazar günü İskele’de de törenle anılacak.

  Larnaka Şehitleri Anıtı önünde yer alacak tören saat 10.00’da Protokol sırasına göre, çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile başlayacak.

  Tören şiirler okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılmasıyla sona erecek.

  LEFKE

  Lefke’deki tören ise Lefke Şehitliği’nde yer alacak. Çelenklerin protokol sırasına göre konulmasıyla saat 09.00’da başlayacak törende, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekilecek.

  Şehitlik özel defterinin imzalanması ardından, 14. Mekanize Piyade Alay Komutanlığı’ndan bir subay tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak ve şiirlerin okunmasıyla tören sona erecek.

  YanıtlaSil

 
Top