----Saski Su patlaklarında boruya sürdüğü malzeme iş makine ve ağır sanayide kullanılan Gres yağı olarak bilinen ve suda çözülmeyen kimyasal madde olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre patlayan boruların birleştirilmesi esnasında boruya kayganlık vermesi ve işin kolaylaşması sebebiyle sürülmesi gereken sabun yerine daha kolay bulunan ve ucuz olan gres yağını tercih ediyor.


Sağlık açısından Arap sabunu kullanması gerekirken kepçe ve iş makinelerinde kullandıkları Gres yağını boru montajlarında kullanıyor.  Suda çözülmeyen bu madde parçacıklar halinde suya karışıyor ve suda çözülmeden evimize kadar geliyor. Bu maddenin sağlık açısından zararlı olduğu bilinmesine rağmen önemsenmemesi ayrıca bir skandal olarak nitelendiriliyor.

Olay nasıl ortaya çıktı.  Saski de çalışan bir işçi su patlaklarında sabun yerine gres kullanıyoruz demesi üzerine Akyazı Haber  tarafından konu araştırıldı. Çeşitli tarih ve yerlerde fotoğraf ve kullanılan malzeme incelendi. Gres yağı kullanıldığı netlik kazandı. Konuyla ilgili SASKİ ye yazılan dilekçeye SASKi şu şekilde cevap verdi:

07.03.2012 ve 120158 sayılı BİMER başvurunuz uyarınca;
Yapılan çalışmalarda arap sabunu kullanılmaya özen gösterilmektedir. Sabun kullanılmadığı zamanlarda sürülen malzeme, borunun su ile temas etmeyen contanın arka tarafına sürülmektedir. Ve borunun kayması için kullanılan malzemenin cinsi ne olursa olsun conta tarafında kaldığından su ile teması mümkün değildir. Bilgilerinize rica ederiz. Saygılarımızla.
Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi


Bu açıklama ve aşağıda bulunan fotoğraflardan sürülen malzemenin kalitesi ve suyla temas ettiği ve yağın bir kısmının rahatlıkla suya bulaşabileceği açıkça görünmektedir.
Fotoğraflar Daha Önce saski çalışmaları esnasında çekilmiştır

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top