----
Olaylar Genellıle istanbul ve Diyar bakırda geliştı
Olaylara Polis Göz Yummadı
İstanbul Kazlıçeşme'de Gün Olaylarla Başladı
İstanbul'da Nevruz Kutlamalarını bahane ederek izinsiz yürüyüş yapan gruplara polis müdahale etti.Barış ve Demokrasi Partisi, İçişleri Bakanlığı'ndan izin çıkmamasına rağmen Nevruz kutlamalarını 18 Mart'ta Kazlıçeşme'de yapacaklarını duyurmuştu.
İstanbul polisi de bu açıklamalar üzerine sabahın erken saatlerinden itibaren geniş güvenlik önlemleri aldı.
Bazı noktalarda toplanarak meydana yürümek isteyen gruplar durduruldu.
Tüm uyarılara rağmen dağılmayan gruplara müdahale edildi.
Terör örgütü yandaşları polis araçlarının yanısıra, bankalara, işyerlerine ve dershanelere saldırdılar.
BDP'li milletvekillerinin meydanda kutlama için yaptığı pazarlık sonuç vermedi.
106 kişinin gözaltına alındığı gösterilerde, 3'ü polis 7 kişi yaralandı.
Diyarbakır'da da Olaylar Çıktı
Diyarbakır'da sabah saatlerinden itibaren şehrin değişik noktalarında polis geniş önlemler aldı.
Valiliğin kararına rağmen bazı grupların Nevruz alanına girmeye çalıştığı gözlendi.
Uyarılara rağmen dağılmayan gruplara polis müdahale etti.
Göstericilerin taşla karışılık vermesi sonucu 2 polis memuru yaralandı.
Bazı gruplar polis barikatını aşarak Nevruz alanına girdi.
Göstericiler alanda, özel televizyonlara ait bazı canlı yayın araçları ile cep telefonu operatörü şirketlerine ait mobil araçları ateşe verdi.
BDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş ile bazı milletvekilleri de alana girdi.
Polis alandan çekilirken çevrede geniş önlemler aldı.
Göstericiler dağılma sırasında da polisle çatıştı.
Çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

1 yorum :

 1. BDP Sakarya İl Başkanlığı tarafından Erenler İlçesi Hayvan pazarında günler öncesi yapılacağı duyurulan Nevruz kutlaması 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümüme denk gelmesi nedeniyle Valilikten izin çıkmadı.

  Sakarya'da Nevruz önllemleri geceden başladı. Polis ekipleri dışarıdan gelecek katılımlar için şehrin giriş çıkışlarında önlemlerini arttırdı. Kutlamaların yapılacağı alanda çevik Kuvvet le birlikte çok sayıda polisten oluşan geniş güvenlik önlemleri alındı. Alana girenler tek tek üst aramasından geçirildi.
  Ateş yakılması ihtimaline karşı bir itfaiye aracı da hazır bekletildi. 100 kişinin doldurduğu alana BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, kutlama organizasyon komitesi ile birlikte geldi. Kutlamaların 18 Mart yerine 21 Mart tarihine alınmasına tepki gösteren Çelik alınan kararı protesto etti.
  Çelik, konuşmasında Nevruzun herkesin bayramı olduğunu ifade ederek"Nevruzunuzun yarının özgürlüğüne ve barışına vesile olmasını diliyorum. İçinden geçtiğimiz günler zor zahmetli ve faşizmin zorbalığının en şiddetli baskınının görüldüğü günler. Ama bu baskıya rağmen halkların eşitlik ve özgürlük mücadelesi durmadan devam ediyor.Nevruz binlerce yıldır Ortadoğu'da zulme ve zalime karşı barışın ve direnişin bayramı olarak kutlanmıştır. Nevruz sadece Kürtlerin değil, Türklerin, Arapların, Asurların bayramı olarak kutlanmıştır" dedi.

  Çelik Kürtlere yönelik son yıllarda Cezaevlerinde devam eden BDP'ye ve kürtlere yönelik bir yok etme politikası uygulandığını iddia etti.Çelik " Yasakların ve kanunların arkasına sığınarak insanların bayramını ve özgürlük iradesini kırmaya çalışıyorlar. Nevruz Bayramını 18'inde 19'unda kutlayamazsınız; 21'inde kutlayabilirsiniz diyerek, sanki demokrasinin yerini yerine getiriyor gibi altı hile dolu bir söylemle bizi teslim almaya ve 21 Mart'a hapis etmeye çalışıyorlar. Nevruz ne 29 Ekim resmi gibi bayramdır nede resmi ideolojinin bizi sınırladığı bir bayramdır. Nevroz zalimin zulmüne direniş bayramı ise, Nevruz her türlü hukuksuzluğa karşı direnişin bayramı ise; bunun ne zaman kutlanacağının kararını halklar verecektir. Sayın Öcalan üzerinden ağırlaştırılmış tecrit kaldırılsın. Solcuların, Alevilerin, Ermenilerin üzerinde cinayetler dur durak bilmezken siz hangi adaletten hangi eşitlikten bahsediyorsunuz. Artık ezilenlerin sizin yalanlarınız karnı tok" diye konuştu.
  Grup basının açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

  YanıtlaSil

 
Top