----
Üniversiteye Giriş Sınavları KalkıyorBaşbakan Erdoğan geçirdiği iki ameliyatın ardından ilk yurt dışı seyahati için Güney Kore’ye gitti Başbakan Erdoğan uzun uçak yolculuğu boyunca Türkiye gündemiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Yeni eğitim sistemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan üniversiteye giriş sınavlarının da kaldırılacağı müjdesini verdi. 


Erdoğan bu konuda bazı büyük dershane gruplarıyla görüştüğünü bu dershanelerin ya lise olarak yollarına devam edeceğini ya da kapanacağını açıkladı.
 Başbakan Erdoğan şöyle konuştu.
“Üniversite giriş sınavlarını da (Yükseköğretime Geçiş Sınavı-YGS), üniversite hazırlık kurslarını da ortadan kaldırıyoruz. Bu dershaneler ya liseye dönecekler ya da kapanacaklar. Çünkü insanların ellerindeki son imkânları bu alanda kullanmalarını istemiyoruz. Ben bazı büyük dershanelerle konuştum. Kendileri ‘Biz de bu yola girmeyi düşünüyoruz’ dediler.”
Açıklama Hemen Yankı Buldu
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, öğrencilerin dersaneye ihtiyaç duymayacakları bir eğitim sistemini hayata geçirmek için çalıştıklarını söyledi.
Bekir Bozdağ Uşak Valiliği'ni ziyaretinde, bugünkü eğitim sisteminde çocuklara oyun ve sosyal etkinlikler için vakit kalmadığını belirtti.

Bozdağ şöyle konuştu:
"Okula gidiyor çocuklarımız oradan hemen dersaneye gidiyor veya başka şekilde adeta 24 saat okul ortamında bir yarış var. Öte yandan da pek çok ekonomik olarak aileler fedekarlıkta bulunuyor. Eğitim sistemindeki bu aksaklıkların doğurduğu bir sonuç. Hükümet olarak eğitim sistemini daha iyi hale getirmek, öğrencilerimizin dersaneye ihtiyaç duymayacakları, velilerin de dersanelere gerek duymayacakları bir eğitim sistemini hayata geçirme çalışmasını hükümetimiz, Milli Eğitim Bakanlığımız yürütüyor. Bu çalışmalar bittiği zaman dersaneler vatandaşın da rağbet etmeyeceği bir hale gelecek." 

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top