----

Dizide3 1992--1995 yıllında Bosna’da yaşananlar ekrana yansıyor.

Gece saat 21.00 da başlanılan çekimlerde 10 kadar araçlık ekiple gelen yapımcı firma çekimleri gerçekleştirdi.  Çok sayıda Akyazılı yoldan geçerken durarak çekimleri izledi.Çekimlerde birde tatsız olay yaşandı.  Köprü altında ters şekilde karşıya geçmek isteyen oyuncunun ayağı köprüye sıkışında heyecanlı vakitler yaşandı vatandaşlar senaryo gereği sanarken oyuncu bir süre sonra ayağını sıkıştığı yerden çıkar tarak büyük tehlike atlattı.
Daha öncede Kurtlar Vadisi ‘nin bir bölümü Taşburun’da bulunan asma köprüde gerçekleştirilmişti.  Akyazı ilçesi ulaşım kolaylığı ve benzeri görülmemiş doğal yerleriyle yapımcıların ilgilisi çekiyor.

Yapımcı :Hatice Soysev Yönetmen: Yasemin Türkmenli
Oyuncular: Oya Okar, Yunus Emre Yıldırımer, Cahit Gök, Gamze Topuz, Sarp Akkaya, Fikret Yıldırım Urağ, Itır Esen, İpek Tenolcay, Ruhi Sarı, Recep Aktuğ, Mehmet Ulay, Barış Çakmak, Münir Akça, Özgül Sağdıç, Bahar Yanılmaz, Suzan Kardeş, Reyhan İlhan, Yağız Atakan Savaş, Yiğit Kirazcı, Eren Hacısalihoğlu, Huban Öztoprak, Feyza Çıpa, Biğdem Karavus, Taner Turan, Fahri Öztezcan, Ege Gürel, Nurettin Sönmez ve Ahsen Yoldemir.
Müzik: Kıraç


Savaşlar er ya da geç biter. İnsanlık için bitmeyen savaş, asıl o zaman başlar… Mavi Kelebekler'de 1992-1995 yılları arasında Bosna'da yaşananlar ekrana geliyor. Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından biri olan Bosna Savaşı'nda yaklaşık 312.000 insan ölmüş, milyonlarca insan yerini yurdunu terk etmek zorunda kalmıştır.

Dizide; lise son sınıf öğrencisi, güzeller güzeli Aida ile doktor adayı Murat’ın yaşadığı aşk ve verdikleri özgürlük mücadelesi ekrana geliyor… Karşılıksız sevdin mi hiç? Derya İstanbullu… Tıp fakültesinden Murat’ın sınıf arkadaşı. Varlıklı bir ailenin kızı ve Murat’a âşık… Yol yordam bilen, bilgili, kültürlü bir kız. Gözük kara, lider vasıflı… Bosna’da yapılacak yardımda öne atılacak, Müslüman Türk kızı olarak birçok kişinin takdirini kazanacaktır. Murat, Aida ve Marko… Bir de Derya… İşte bu dörtlünün ilişkilerindeki çelişki ve çıkmazlarla, dönülmez yollarla örülüyor dizinin bölümleri… Yaman çelişkilere, savaşın kanı ve barutun kokusu eklenince, alışılmışın dışında olaylar zinciriyle çevrili bir seyirlik çıkıyor ortaya… Savaşın bilinen acımasız gerçekliğine rağmen, dizinin merak unsuru da, vurgulayacağımız farklı içerikten kaynaklanıyor.

Savaşla iç içe üç yıl yaşamış mağdur ve mazlum diğer kişilere gelince, onlar da yine Bosna’dan ve Türkiye’den… Kimisi Aida’nın, kimisi Murat’ın, kimisi de Marko ve Derya’nın yakın çevresinden… Anne ve babaları, kardeş ve akrabaları, dost ve yakınları… Çetnikler, keskin nişancılar ve savaşı yöneten yüksek rütbeli komutanlar…

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top