----
Bilgisayar satışları Düştü Tablet Satışları Yükseldi

Son dönemde tabletin ağırlığını artırmasıyla kişisel bilgisayar (PC) satışları beş yılın en düşüğüne geriledi. Teknoloji araştırma firması Gartner tarafından yayımlanan rapora göre, küresel çapta PC satışları üçüncü çeyrekte yüzde 9 düşüşle 2008'den beri en düşük seviyeye indi. Raporda Temmuz-Eylül döneminde 80.3 milyonluk satış rakamı ile PC satışlarının üst üste altıncı çeyrekte de azalış gösterdiği belirtildi.

TABLET SATIŞLARI ARTTI

Rapora göre gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda yeni kullanıcıların ilgisinin PC yerine tabletlere kaydığı gözlendi. Firma bunun nedenini ise Android işletim sistemi kullanan tabletlerin daha ucuz ve erişilebilir olmasına bağladı.

ÇİNLİ LENOVO İLK SIRADA

Uçüncü çeyrekte küresel çapta en fazla satışı yüzde 17.6'lık pazar payı ile Çin'li üretici Lenovo gerçekleştirdi. Onu yüzde 17.1'le ABD'li Hewlett Packard (HP) izledi. Diğer bilgisayar üreticileri Acer ve Asus'un da satışlarında sert düşüşler gözlendi. Gartner'ın raporunda HP'nin 2012'nin ilk çeyreğinden beri ilk defa pozitif büyüme gerçekleştirdiği ve ABD'de yaklaşmakta olan tatil dönemi satışlarının her iki firma için de önemli olacağı kaydedildi.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top