----

CHP'li Kadın Millet vekiller Meclise Tişörtle Geldi

Meclise Türbanla Girme Kararı Alan 4 Bayan Milletvekiline tepki için meclise Tişörtle gelen CHP'li Bayan kadınlar Acaba neyin Tepkisini verdiler,Kendileride bir kadın deyilmi,Kendileride Kadınların Özgürlüklerini Savunmak için orda deyilmiydiler,
CHP'li Kadınlar Başörtülü Kadın Özgürlüğü Olmasın Diye Meclise Tişörtle Geldi
Başörtülü 4 AK Partili milletvekilinin Genel Kurula girmesine CHP'li Dilek Akagün Yılmaz'dan tişörtlü tepki geldi. Dilek Akagün Yılmaz üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk resmi olan tişörtle Genel Kurul'a geldi.
CHP'li vekilden 'Atatük' şovu

AK Partili 4 milletvekilinin Genel Kurula başörtülülü girmesine CHP'li Dilek Akagün Yılmaz'dan tişörtlü tepki geldi.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, AK Partili 4 milletvekilinin Genel Kurula başörtülülü girmesine tepki olarak üzerinde Atatürk ve imzası olan tişörtüyle tepki geldi.

Yılmaz, "Ceketimi çıkardım, Atatürk tişörtüyle oturuyorum, uyarı gelirse önce onları uyaracaksınız diyeceğim" dedi.

Türkiyenin Yeni Partisi HDP'de Başörtülü vekillere Destek Verdi

HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Türkiye için gerilim olan bir sorunun çözülmüş gözüktüğünü ifade ederek,''Bu zafer iktidarın başarısı değildir, sokakta bu mücadeleyi veren kadınların başarısıdır. Biz hep birilerinin bacısı oluyoruz, annesi oluyoruz. Biz kimsenin bacısı annesi değiliz. Biz burada halkların taleplerini dile getiren bir bireyiz. Lütfen artık kadınlar konuşsun. Bugün TBMM geç de olsa bir hak ihlalini ortadan kaldırmıştır. Ancak Alevilerin de sorunları var onlarında sorunlarının bu Meclis'te çözülmesi gerekiyor. Bugün buraya başörtüsü ile gelen kadın arkadaşlarımız bu girişimlerini keşke önceden gereçekleştirselerdi.'' dedi.

MHP'den Baş Örtüsüne Destek
CHP'li Kadın Millet vekiller Meclise Tişörtle Geldi


MHP Grup Başkanvekili Ruhsar Demirel yaptığı konuşmasında, bugünün olağan birgün olduğunu ve Meclis'e giren başörtülü vekiller üzerinden tüm kadınlara mobing yapıldığını belirterek, ''MHP olarak insanları kılık kıyafet üzerinden tanımlamayı reddediyoruz. Biz hanımlar üzerinden artık siyaset yapmayın lütfen. Bizim sorunlarımız ne giydiğimiz değil, aç kalan çocuklar, giysisi olmayan çocuklardır. Biz memleketin sorunlarını konuşmak üzere toplanmışken, kendi sorunlarımızı konuşuyorsak bunu oturup tartışmalıyız. 2008'de MHP bu teklifi yaptığımızda bu teklifi reddedenler bugün özgürlük diyorlarsa oturup vicandalarını sorgulasınlar. Bir kadın ne örtecek, kaç çocuk doğuracak bunlar bizim mahremimiz, erkek arkadaşlarıma söylüyorum, bizim mahrem alanımızdan çıkınız. Biz sizlerin ne yiyip ne giydiğinizi konuşuyormuyuz. Herkes inançları gereği yaşasın.'' dedi.

CHP BAŞÖRTÜSÜ İÇİN USUL TARTIŞMASI İSTEDİ
Başörtülü vekiller Meclis Genel Kuruluna girerken, CHP'nin usul tartışması açması sebebiyle oturuma ara verildi. Türk siyasetinde tarihi bir gün yaşandı. 1999 yılında Merve Kavakçı'nın başörtüsüyle geldiği için protestolara maruz kaldığı ve çıkmak zorunda kaldığı Meclis Genel Kuruluna bugün 4 kadın başörtüleriyle girdi. AK Parti Milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey, Nurcan Dalbudak, Gülay Samancı ve Sevde Bayazıt Kaçar, genel kurul salonunda tebrikleri kabul etti. Oturum başlarken, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, durumun Meclis geleneklerine aykırı olduğu iddiasıyla usul tartışması açılmasını istedi. Bunun üzerine Meclis Başkanvekili Meral Akşener, grup başkanvekilleriyle görüşmek üzere bileşime ara verdi.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top