----

En kaliteli içme suyu Sakarya'da

Türkiye'nin en kaliteli çeşme suyu Sakarya'daki çeşmelerden akıyor.

Sapanca Gölü'nden kente verilen içme suyunun, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere göre Türkiye'deki en kaliteli çeşme suyu olduğu belirtildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş geçmiş yıllarda Sapanca Gölü'nden alınan suyun, arıtılmadan vatandaşlara verildiğini anımsatan Keleş, "Artık Sapanca Gölü'nden arıtılarak kentimize su veriyoruz. Kentin belli noktalarında arıtma tesisleri kurduk. Özellikle içmesuyu kalitesine yönelik çalışmalarımız var. Sağlamamız gereken belli bir kriter vardı ve bunun için arayışlara girdik. 2009 yılından beri bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Sapanca Gölü'ndeki belli riskleri gidermek için çalışmalarımızı yürüttük" dedi.

"DONANIMLI ARITMA TESİSLERİ YAPTIK"
En kaliteli içme suyu Sakarya'da

Keleş, Türkiye ve dünya standartlarında kaliteli suyu, musluklardan vatandaşlara ulaştırmak istediklerini söyledi.

Sapanca Gölü ve bölgemizdeki su kaynakları, su kaliteleri dikkate alınarak işlendiğini belirten Keleş, "Ham suyun özelliği ve bu suyu arıtacak gereçler üzerine çalıştık. Donanımlı arıtma tesisleri yaptık ve hiçbir sorunu bulunmayan içme suyunu, vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. İçme suyuyla ilgili tüm parametreleri inceliyoruz.” dedi.

“TÜRKİYE'NİN EN KALİTELİ SUYUNU, SAKARYALILAR İÇİYOR”


Rüstem Keleşkonuşmasına şöyle devam etti: “Şu anda Türkiye'nin en kaliteli suyunu, Sakaryalılar içiyor. Bu konuda çok iddialıyız çünkü belirlenen kriterlere göre bir su çeşmeden akıyor. Türkiye'deki birçok şehirde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği parametreler ölçülmüyor. Sakarya'da ise ölçümler düzenli olarak yapılıyor ve belirlenen kriterlere uygun bir suyumuz var. Suya mineral değerleri katan paremetrelerde de çok iyi bir durumda suyumuz var. İnsan sağlığı için önemli bir kriter bu. Suyun beraklığında da Türkiye standartlarının iki kat üzerindeyiz. Bugün Sakarya'daki vatandaşımız, yurt dışında çeşmeden akan kaliteli suyu, kendi evinden içiyor. Veriler ortada ve bundan dolayı çok mutluyuz

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top