----

Horlamaya çözüm!

Ailesinin ve arkadaşlarının horlamasından yaka silktiği 45 yaşındaki Yaşar Güzel'in sorunu, dil köküne takılan bir pille çözüldü.
Horlamaya çözüm!

Horlamaya çözüm! Türkiye'de ilk kez uygulanıyor


İstanbul'da yaşayan Yaşar Bey, 20 yıldır süren horlama sorununu hep yorgunluğa bağlıyordu. Güzel'in horlamaları öyle şiddetliydi ki yan komşusu ilk zamanlar sesin nereden geldiğini anlayamamış, bir gece doğaüstü güçler olduğunu düşünüp korkudan evi terk etmişti. Horlamaları nedeniyle otobüsle seyahat edemiyor, ailece gidilen tatiller yan odalardan gelen şikâyetler nedeniyle zehir oluyordu. Yaşar Güzel'in en büyük sıkıntısı ise sabah duyduğu yorgunluk ve gün içinde yaşadığı uykuya dalma şikâyetiydi. Dahası, eşi ve 2 çocuğu da tüm geceyi uykusuz geçiriyordu. Sonunda eşinin çektiği horlama videosunu izleyen Güzel, sorunun boyutlarını gözleriyle gördü ve tedaviyi kabul etti. Yaşar Güzel'in tek sorunu horlama değildi. Saatte 32 defa nefesi kesiliyor, 15 ile 25 saniye arasında nefessiz kalıyordu. Gece boyunca dili nefes borusunun üstünü kapatarak nefessiz bırakıyor, deliksiz bir uyku uyumasına engel oluyordu. Önce Cpap adı verilen ve gece boyunca basınçlı oksijen veren bir maske önerildi. Ancak Güzel, bu maskeyi kullanmakta zorlanınca cerrahi bir müdahale için Opr. Dr. Celal Ünver'e başvurdu.
DİLE TİTREŞİM VERİYOR

Yaşar Güzel'i detaylı incelemeden geçiren Ünver onun dil kökü pili operasyonuna uygun olduğuna karar verdi. Prof. Dr. Mehmet Ömür, Tuğgeneral Prof. Dr. Mustafa Gerek, Opr. Dr. Celal Ünver tarafından dil kökündeki dil kaslarını kontrol eden sinirlere bir mikroçip takıldı. Göğüs üstünde deri altına yerleştirilen bir pile bağlı olan bu mikroçip gece boyunca aralıklarla sinirlere titreşim vererek dilin kasılmasını sağlıyor. Böylece dilin nefes borusunu kapatması önlenmiş oldu. Opr. Dr. Celal Ünver, Yaşar Güzel'in böyle bir implant ile uyku apnesi tedavisi yapılan Türkiye'deki ilk dünyada ise 71'inci hasta olduğunu söyledi. Pilin verdiği titreşimlerin hastaya acı vermeyecek ya da uykudan uyandırmayacak düzeyde olması için gerekli ayarlamaların yapılacağını anlatan Ünver "Şu anda Güzel'in vücudunun implantı kabul etmesi için bekliyoruz. 2 hafta sonunda titreşim ayarları yapılacak ve Yaşar Bey özlediği uykusuna kavuşacak" diye konuştu. Yaşar Güzel ise hislerini, "İleriki evrelerde kalp ve damar tıkanıklıklarına hatta ani ölümlere bile sebep olan uyku apnesi sosyal hayatımı mahvetmişti. 2 hafta içinde pil aktive edilecek. İşte o gece hayatımda ilk kez bebek gibi deliksiz uykuyu tadacağım. Sabırsızlanıyorum" diye anlatırken eşi Canan Güzel de çocuklarıyla beraber deliksiz bir uyku çekebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Horlamaya çözüm!

Kaynak: Sabah

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top