----

CHP'den seçim hamlesi! Özel olarak davet edilecekler

Ankara adayının merakla beklendiği CHP kulislerinde bir de sürpriz yaşandı. Eski milletvekili İlhan Kesici'nin adı yeniden gündeme gelirken, Kesici isminin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından önerildiği öne sürüldü. Ancak kulislerde Kesici'nin adaylığına ihtimal verilmiyor.
Vatan'dan Kıvanç El'in haberine göre CHP, yerel seçimlere hazırlık sürecinde yeniden "merkez sağ" siyasetçilerin kapısını çalacak. Bir süre önce Kılıçdaroğlu'nun "DYP'li, ANAP'lı, DP'li aydın, ülkesini seven, ülkesi için bedel ödemeyi göze alan bütün yurttaşlarımı 6 okun, CHP'nin şemsiyesi altına bekliyorum" çağrısı doğrultusunda partide bir süredir çalışmalar yürütüldüğü ortaya çıktı.

CHP'YE DAVET EDİLECEK İSİMLER BELİRLENDİ
Kılıçdaroğlu Eski ''ANAP ve DYP'lileri CHP'ye davet etti

Edinilen bilgiye göre, Kılıçdaroğlu bir süre önce kurmaylarına ANAP ve DYP çatısı altında önceki dönemlerde milletvekilliği, belediye başkanları ve genel merkez yöneticiliği yapan, "CHP'nin değerlerine uygun olacağı değerlendirilen siyasetçilerin" belirlenmesi talimatı verdi. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren isimler, 200'ü aşkın eski merkez sağ siyasetçinin isim ve iletişim bilgilerini Kılıçdaroğlu'na iletti. Bu isimlerin tek tek partiye davet edilmesi için çalışmaların sürdüğü ve yerel seçim öncesinde bu davete olumlu bakabilecek isimlerle geniş bir katılım töreni düzenlenmesinin öngörüldüğü öğrenildi.

''ANAP ve DYP'lilerin DAVET EDİLMESİ PARTİ İÇİNDE ELEŞTİRİYE NEDEN OLDU

Parti içinde "merkez sağ"a açılma olarak tanımlanan bu çalışmaların partide bazı isimleri rahatsız ettiği öğrenildi. Bazı "sol kanattan" partililer, "Merkez sağa açılma daha önce de denendi, ancak partiye bir oy katkısı sağlamadı" diyerek tepki gösterirken, daha önce partiye merkez sağdan geçen ve milletvekili adayı olarak gösterilen İlhan Kesici, Edip Safter Gaydalı, Lütfullah Kayalar, Sinan Aygün ve Turhan Tayan gibi isimlerin partiye katkı sunmadığı iddia etti.

İLHAN KESİCİYİ DEMİREL RİCASI İLE DAVET EDİLECEK

Öte yandan Ankara adayının henüz netlik kazanmaması nedeniyle isim arayışının sürdüğü ortaya çıkarken, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eski milletvekili İlhan Kesici'yi, Kılıçdaroğlu'na önerdiği iddia edildi. Parti kulislerine yansıyan bilgiye göre Kesici'nin Ankara'dan aday olmasının değerlendirilmeye bu telefon nedeniyle alındığı belirtildi. Ancak Kesici'nin aday olarak gösterilmesine sıcak bakılmadığı ifade edildi.
2009 yerel seçimlerinde MHP'den Ankara adayı olan Mansur Yavaş'ın isminin de bir süre öncesine kadar CHP kulislerinde Ankara adayı olarak konuşulması dikkatleri çekti. Yavaş'ın, CHP yönetimine, "Siz, sol bir partisiniz. Ben hayatım boyunca sağda siyaset yaptım. Sizin partinize uygun bir aday olmam" diyerek daveti geri çevirdiği öğrenildi.
CHP'de Ankara adayının kim olacağının ay sonu netleşebileceği ifade edilirken, parti kulislerinde Kesici'nin dışında bu görev için Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Yalçın Karatepe ve eski Ankaragücü Spor Kulübü Başkanı Cengiz Topel Yıldırım'ın isimleri geçiyor. Aday adaylığını açıklayan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç'ın da çalışmalarını sürdürdükleri belirtildi.
"GENEL BAŞKANI KIRAMADIM"
Genel Başkan Yardımcılığı görevinden 23 Ekim günü istifa ettiğini duyuran CHP Ankara Milletvekili Emrehan Halıcı, dün sabah saatlerinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından, görevine döndü. Kılıçdaroğlu'nun, "İstifanızı onaylamadık. Göreve devam etmenizi istiyorum" sözleri üzerine Halıcı, istifa dilekçesini geri aldı. Görüşmede Halıcı'nın istifasına karar verdiği toplantıda vurguladığı şikayetlerin ise ele alınmadığı öğrenildi. Halıcı, "Genel Başkan göreve devam etmemi istedi, kendisini kıramadım. Göreve devam ediyorum. Görev alanım doğrultusunda çok önemli projeler yürütüyoruz. Gerek genel merkezi gerek örgütü bütün süreçleri intranete taşıdık. CHP, bu konuları Türkiye'de dünyada ilk defa önemseyen, hayata geçirilmesinde fikirsel olarak start veren bir parti. Şu an var gücümüzle çalışmaya, halkımızın bizden beklediği çok önemli bir görev var. AKP iktidarının demokratik yoldan değişmesi konusunda üzerimize düşen büyük bir görev var. Önümüzde üç tane seçim var. Bütün partiye görev düşüyor" dedi.
Kaynak: Vatan

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top