----
İmplant nedir?
İmplant kelime anlamı olarak takmak, monte etmek, sabitlemek anlamlarına gelir. Diş hekimliğinde ise çeşitli nedenlerle eksilen, kaybedilen diş ya da dişlerin yerine, aynı fonksiyonu üstlenecek şekilde yapılacak protez dişin taşıyıcı unsuru olan yapının çene kemiğine vidalanması işlemidir. Yapılan implant, doğal diş kökünün gördüğü görevi üstlenen, üzerine yapılacak protez diş için kök görevini yerine getirecek olan bir yapıdır. Genellikle titanyum metalinden yapılır. İmplant üzerine protez diş yerleştirilir ve bu dişe implant diş veya çakma diş adı verilir.Diş implantları günümüzde yüksek başarı oranıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Tek olumsuz tarafı pahalı oluşu ve istisnalar dışında devlet tarafından karşılanmamasıdır.

İmplant dişlerde herhangi bir köprü kanca gibi destek unsurlarına yer verilmez. İmplant diş doğal dişler taklit edilerek yapılan, direk çene kemiğine yerleştirilen bir diştir. Bu yönüyle de yapay dişler içerisinde doğaldişe en çok benzeyen ve doğal dişin çiğneme rahatlığını sağlayan bir diştir.
Diş implantı cerrahi bir işlem gerektirir.  İmplant tedavisi, İmplant yapılan bölgenin çene üzerindeki konumuna, yapılacak implant sayısına, implantın yapımında kullanılacak malzemeye, çene kemiği dokusunda yaşanan bir harabiyet olup olmadığına  bağlı olarak değişmekle birlikte diğer diş tedavilerine göre pahalı uygulamalardır. Bu sebepten, ancak yeterli alım gücü olan hastaların tercih edebildiği bir tedavi yöntemidir.
Diş kayıplarından sonra çene kemiğinde erimeler, doku kayıpları yaşanmaya başlar. Eğer eksilen dişin yerine yenisi yapılmazsa çene kemiğinin bu bölgesinde kemik erimesine bağlı incelme başlar. Hatta yoğun diş kayıpları sonrasında kişinin yüzünde, bakıldığında görülebilecek çökmeler oluşur. Bunun için diş kayıplarında kemik dokuda erimenin oluşmasına fırsat vermeden diş tedavisine başlanmalıdır. Diş implantı çene kemiği erimesini durduran bir tedavi yöntemidir. Çene kemiğinde ilerleyen erimelerin oluşması durumunda çene kemiği, üzerine yapılacak implantı taşıyamayacak kadar incelir. Böyle durumlarda implant öncesi çene kemiğinin güçlendirilmesi için bir ön tedavi gerekebilir. İmplant fiyatları bu yönüyle de değişkenlik arz eder. İmplant işlemi bittikten sonra, cerrahi işlemen yapıldığı bölgesinin iyileşmesi beklenir. İyileşme sonrasında ise implant diş kökü üzerine protez diş monte edilir.
Diş kayıplarından hemen sonra, çene kemiğinde bir problem oluşmadan vakit geçirmeden hekime giderek implant yaptırılırsa tedavi bir veya iki seansta da bitirilebilir İmplant öncesi ön tedavi gerektiren bazı durumlarda implamt uygulaması aylaca sürebilir.

İmplant yapımında kullanılan malzeme vücut dokusuyla iyi uyum sağlayan, alerjik reaksiyon göstermeyen malzemelerdir.  
Kaynak: www.ortodonti.web.tr

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top