----

Obruk Yaylası, Konya Karapınar Ereğli hattının kuzeyinden Tuz Gölü ‘ne kadar uzanan bölgedir. Obruk Yaylası, karstik yapıya sahip toprağın yer altı sularının aşındırması sonucunda çökmesi sonucu obrukların meydana gelmesiyle oluşmuştur. Obruklar, kuru obruklar ve sulu obruklar olarak adlandırılmaktadır. Obruk yaylası yükseltisi 1.000- 1.050 metre olup, üzerinde dolinlere (kapalı çukur) rastlanır.


Obruk Yaylası Nerededir


Obruk Gölü; yaylaya adını veren göl olup, Aksaray Konya yolunun kuzeyinde ye almaktadır. Günün her saatinde rengi değişen, 145 metre derinliğindeki, Obruk Gölleri’nde yaban hayatı çok zengin olduğundan bu göllere özgü su kaplumbağaları, su yılanları ve çeşitli su altı ve su üstü bitkileri bulunmaktadır. Karapınar’ ın Meyil Yaylasındaki göl, obruk göllerinin en büyüğüdür.
Bölgeye ilk yerleşim 13. yy’da başlamıştır. Obruk Gölü’nün yanında ise, Obruk Han harabeleri bulunmaktadır.  Duvarlarında Bizans dönemi taşları kullanılan hanın taşlarının çevredeki eski yerleşim yerlerinden söküldüğü tahmin ediliyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top