----


Birçok kişinin mutlaka duymuş olduğu Fetret Devri ya da Fetret Dönemi nedir?

  1. Fetret Dönemine neden olan olay nedir?
  2. Fetret Dönemi nasıl başlamış ve nasıl bitmiştir?
  3. Fetret Devrine son veren padişah kimdir?

gibi soruların cevaplarını bu yazıda kısaca özetlemeye çalıştık. Fetret Devri kısa özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Fetret Devri, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş yıllarında önemli bir yere sahip ve ciddi sonuçlara yol açan bir dönemdir.
Fetret Devri’nden önce o döneme nasıl gelindiğinden biraz bahsetmek istiyorum.
Timur Devleti, Asya’da ve Timur adında bir komutanın kurduğu Türk devletidir. Etkin olduğu yıllar Timur’un aktif olarak sefer düzenlediği 1370-1405 yılları arasındadır. Bu tarihlerde birçok ülkeye sefer düzenlemelerine karşın bizi ilgilendiren kısmı Osmanlı ile olan savaşları ve sonrasında Osmanlı’yı yıkılmanın eşiğine kadar getiren 11 yıllık bunalım devri ortaya çıkarmasıdır.
Savaş öncesi diplomatik ilişkileri fazla dallanıp budaklandırmadan özetleyeceğim. Timur ile Bayezid Türk dünyasında hakim olmak için bir yarış halindeler. İkisi de Türk dünyasında en büyük sultanın kendisi olduğunu iddia ediyorlar. Aralarında çok uzun ve hakareti bol mektuplaşmalar oluyor. En sonunda Çin’e sefer düzenlemeyi düşünen Timur, hem Batı tarafını güvenceye alıp Osmanlı’nın ani saldırısını önlemek hem de Türk Dünyası’nın lideri olduğunu göstermek için Osmanlı üzerine seferine çıkıyor.

Ancak I. Bayezid bu savaşı çok fazla önemsemiyor ve büyük bir ordu hazırlamıyor. Yanına da şehzadeleri Süleyman, İsa, Mehmet, Musa ve Mustafa Çelebi’yi alıyor. Savaşın sonlarına doğru Süleyman, İsa ve Mehmet Çelebi savaşın kaybedileceğini anlayıp geri çekiliyorlar.
Ancak I. Bayezid, Musa Çelebi ve Mustada Çelebi Timur’a esir düşmüştü. Timur daha sonra Musa Çelebi’yi serbest bırakıp Mustafa Çelebi ile Semerkant’a döndü. I. Bayezid ise 1403 yılında Akşehir’de öldü.

Bundan sonra hayatta kalmayı başaran üç kardeş üç farklı şehirde hükümdarlığını ilan etti. Süleyman Çelebi Edirne, Mehmet Çelebi Amasya ve İsa Çelebi ise Balıkesir ve Bursa yöresinde kendilerini padişah ilan ettiler. Osmanlı artık 3 parçaya bölünmüştü ve rekabet yeni başlıyordu. Kardeşler birbirleri arasında taht mücadelesi verdiği sıralarda Timur da tüm Anadolu’yu yakıp yıkarak geri çekiliyordu.

İşte Osmanlı İmparatorluğunun yaşadığı Fetret Devri böyle bir dönemdir. Bu dönemi kendisini Amasya’da padişah ilan eden I. Mehmet yani Mehmet Çelebi sonlandırmıştır.
Kısacası Fetret Devri bir bunalım dönemi olup, Fetret Devrini I. Mehmet sonlandırmıştır.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top