----

Sardeis, Salihli merkezine 9 km, İzmir’e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki tarafına yayılmıştır.

İ.Ö. 7. Ve 6. Yüzyıllarda Batı Anadolu’nun büyük bir kısmını Lydia Krallığı kontrol ediyordu. Krallık sahip olduğu topraklardaki altın ve gümüş sayesinde dünyanın en büyük krallıklarından biri idi. Başkenti Sardeis olan krallık çevresindeki doğal kaynaklar sayesinde her dönem güçlü olmayı başardı. Burası her zaman çok ünlü bir yer olmuştur ki, bu da pek çok destan öyküsünde anılmasından ve doğal kaynaklarından ileri gelmiştir.

Sardeis; Lydialılar döneminde başkent, Pers döneminde satraplık, Romalılar döneminde metropolis, Hıristiyanlık döneminde piskoposluk merkezi idi. M.Ö. 4. Yüzyılda inşasına başlanan, fakat bitirilemeyen Artemis Tapınağı ve Roma döneminden kalan ve sonraları antik çağın en büyük sinagogu olan hamam kompleksi geriye kalan başlıca yapılardır.

Tapınak İon düzeninde olup, bir alt yapıyla yükseltilmiştir. Kısa yanlarda 8, uzun yanlarda 20, yapının içinde ise,14 sütun vardı. Ancak bunlar günümüze gelememiştir. Sütunlardan yalnızca 2 tanesi tam olarak, 13 tanesi de bir ölçüde ayakta kalabilmiştir.

Birinci Dünya Savaşı’dan önce bölgede kazılar başlamış, 1958'den bu yana Harvard ve Cornell üniversiteleri ile Amerikan Doğu Bilimleri Araştırma Enstitüsü’nün çalışmaları devam etmektedir. Kazılarda kentin değişik dönemlerine ait önemli bilgiler içeren belgeler bulunmuştur.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Top